Produkcja opakowań, czyli rosnąca branża na polskim rynku

Produkcja opakowań okazuje się być coraz bardziej intratnym biznesem. Jak się okazuje jest ona szacowana na ponad 11 miliardów euro, a wzrost produkcji w 2018 r. w stosunku do lat poprzednich ukształtował się na poziomie 6 – 6,5%. Takie dane sprawiają, że każdy kto myśli nad rozkręceniem własnego biznesu powinien wziąć pod uwagę między innymi tę, bardzo dobrze prosperującą branżę.

 

Oczywiście, aby zacząć produkować opakowania konieczne będą specjalistyczne maszyny wyposażone w tuleje poliuretanowe oraz szereg narzędzi, które pozwolą na wytworzenie wysokiej jakości opakowań, które bez trudu znajdą nabywców tak w kraju, jak i zagranicą. Proces technologiczny oraz dobry gatunek materiału, z którego wytwarzane są opakowania to już połowo drogi do sukcesu takiego przedsiębiorstwa.

Mówiąc o materiale, z którego zrobione są opakowania trzeba przede wszystkim wymienić tworzywa sztuczne, papier i tekturę, metal oraz szkło.

W przypadku chęci produkowania opakowań z tworzyw sztucznych warto wiedzieć, że ta sfera branży opakowań rozwija się najlepiej. Najwięcej produkowanych w Polsce opakowań, to opakowania z tworzyw sztucznych. Jednak należy także mieć świadomość, że w związku z obostrzeniami środowiskowymi nakładanymi przez Unię Europejską w tej branży produkcja opakowań będzie wymagająca.

Na drugim miejscu, co do udziału w rynku są opakowania papierowe i tekturowe. W tym przypadku należy mieć świadomość, że polski rynek papierniczo – celulozowy jest silnie zmonopolizowany. W tym sektorze prym wiodą duże zakłady produkcji papieru. Warto jednocześnie wiedzieć, że taka produkcja wymaga dużych nakładów wody – więc zakład powinien być usytuowany w miejscu bogatym w ten naturalny surowiec. Nie bez znaczenia są też koszty produkcji, z racji tego, że ostatnimi laty drewno znacznie podrożało produkcja opakowań papierowych stała się także droższa, a z nią także same opakowania.

Produkcja opakowań z metalu oraz szkła to stosunkowo mocno rozdrobniony rynek. Przez co łatwiej jest na niego wejść. Od kilku lat poziom produkcji na tym rynku utrzymuje się na stałym poziomie.

Jak widać polski rynek producentów opakowań to niezwykle ciekawa i godna uwagi gałąź gospodarki. Warto także podkreślić, że przy okazji rozwoju branży opakowań pojawiają się na polskim rynku także rodzime zakłady przemysłowe oferujące maszyny dla branży opakowań. Udział tych zakładów w światowej produkcji maszyn tego typu także rośnie z roku na rok i jest kolejną branżą, na którą warto zwrócić uwagę.