Warunki naturalne a pomysł na biznes

Zastanawiając się na pomysłem na biznes przyszły przedsiębiorca powinien wziąć pod uwagę wiele różnych elementów. Znaczenie ma odnalezienie odpowiedniej niszy rynkowej i zaspokojenie potrzeb potencjalnych klientów. Jednym z elementów, które także mogą mieć znaczenie w przypadku otwierania nowego biznesu są także warunki naturalne miejsca, w którym firma ma powstać. Oto kilka przykładów branż, w których znaczenie mają także geograficzne i biologiczne aspekty danej lokalizacji.

 

Agroturystyka i hotele

W szczególnie atrakcyjnych turystycznie miejscach często można spotkać się z biznesami, które w głównej mierze oparte są na udostępnianiu miejsc noclegowych turystom. Tego rodzaju biznesy szczególnie dobrze funkcjonują w atrakcyjnych turystycznie miastach, w górach, nad morzami i jeziorami. Wszędzie tam, gdzie turyści mogą zobaczyć coś ciekawego lub przebywać w bliskim otoczeniu natury. To jeden z głównych atutów gospodarstw agroturystycznych. Bywa także, że zmiana warunków naturalnych powoduje rozwój biznesu. Przykładem może być choćby hotel Grand Chotowa, który powstał nad sztucznymi zbiornikiem wodnym – zalewem Chotowa. Powstało w ten sposób jezioro, które położone w malowniczej okolicy sprawia, że Grand Chotowa cieszy się dużą popularnością wśród turystów z całej Polski.

 

Produkcja piwa i wody

Kolejnym przykładem na to w jaki sposób warunki naturalne mogą wpłynąć na rozwój biznesu są przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją piwa oraz wód mineralnych, oranżady, napojów i soków.  W tego rodzaju produkcji ogromne znaczenie ma odpowiednia, czysta woda, która stanowi jej podstawę. Z tej przyczyny w miejscach znanych z dobrej jakości wody oraz tam, gdzie jej zasoby są bogate powstają zakłady produkujące różnego rodzaju napoje, w tym także piwo, bowiem dla smaku piwa jakość wody ma także ogromne znaczenie.

 

Huta szkła

Kolejnym zasobem naturalnym, który wpływa na rozpoczęcie danego biznesu jest piasek. Piasek jest podstawą hutnictwa, bez niego nie powstanie szkło, stanowi on bowiem 75% składu tego materiału. Dlatego właśnie huty szkła powstają w miejscach, gdzie wydobywany jest piasek. W zależności od właściwości fizyko – chemicznych piasku wytworzone z niego szkło może mieć różne właściwości. Szczególnie cenny jest piasek z dużą zawartością dwutlenku krzemu, który pozwala na stworzenie niezwykle odpornego chemicznie szkła wykorzystywanego między innymi w laboratoriach. Zatem odpowiednie złoża piasku mogą stać się podstawą do stworzenia biznesu związanego z wytwarzaniem szkła.