Zacznij działać w Hiszpanii już teraz

Własny biznes to wiele wyzwań, wiele możliwości i ogromna odpowiedzialność. Rejestracja firmy dla wielu osób stanowi przełomowy krok w karierze, który rozpoczyna coś nowego i interesującego. Dużym wyzwaniem jest rejestracja firmy w Polsce, a jeszcze trudniej jest to zrobić poza granicami kraju. Inne przepisy i regulacje, inny system podatkowy, a także inny język urzędowy- to tylko początek wyzwań, przed którymi trzeba będzie stanąć. A jednak, są osoby, które decydują się na ten krok i które rozpoczynają swoją własną działalność w Hiszpanii. Czy rejestracja firmy w Hiszpanii trwa długo, na czym polega i jaką osobowość prawną dla nowego podmiotu wybrać? Gdzie zwrócić się o pomoc, jeśli przyjdzie taka potrzeba?

Prowadzenie księgowości i inne kwestie formalne

Tak samo jak w Polsce, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą są zobowiązane do regularnych rozliczeń z tamtejszym Urzędem Skarbowym. Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że to właśnie w tych kwestiach będą przede wszystkim potrzebować wsparcia, którego udziela biuro rachunkowe. Oczywiście, regularne rozliczenia czy kwestie podatkowe to domena biur rachunkowych, wsparcie księgowych jest jednak równie przydatne już na samym starcie, kiedy dopiero myślimy o tym, jaką firmę powinniśmy założyć.

Biuro https://accountingservicesinspain.com/ to profesjonalne doradztwo biznesowe, także w tak podstawowych kwestiach jak to, czy w naszym przypadku w ogóle warto myśleć o jednoosobowej działalności gospodarczej. Bardzo często bowiem rejestracja firmy w Hiszpanii to raczej rejestracja spółki w najpopularniejszym tutaj jej wariancie- jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Stworzona została nawet specjalna wersja takiej spółki, a mianowicie „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nowe przedsiębiorstwo”. Wszystko po to, aby zachęcić przyszłych przedsiębiorców do podjęcia się rejestracji.

W przypadku cudzoziemców- konieczne jest wcześniejsze wyrobienie sobie numeru identyfikacji cudzoziemca, który określany jest jako numer NIE. Co ważne, spółka zarejestrowana na terenie Hiszpanii może być nawet w całości złożona z cudzoziemców. Nie ma tutaj żadnych wymogów, co do tego, aby w składzie takiej spółki koniecznie uczestniczył obywatel Hiszpanii.

Spółka? Czy to w ogóle ma sens jeśli się nie ma wspólnika?

Spółka przede wszystkim stwarza możliwość prowadzenia firmy z kimś jeszcze, z jakimiś dodatkowymi osobami, które w naturalny sposób stają się naszymi wspólnikami. Ci razem składają się na wymagany kapitał początkowy takiego podmiotu, który w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Hiszpanii wynosi obecnie około 3000 euro. To nie oznacza jednak, że jeśli byłoby to dla nas korzystne- że nie możemy takiej firmy założyć samodzielnie. Hiszpańskie prawo daje możliwość rejestracji spółki w pojedynkę.

Na taki krok często decydują się osoby, dla których korzystnym rozwiązaniem są rozliczenia spółki ze względów podatkowych. Warto wiedzieć o tym, że w Hiszpanii dla spółek obowiązuje preferencyjna stawka podatkowa od spółek, która wynosi 15% w stosunku do regularnej stawki 25%. Taka preferencyjna stawka jest przewidziana przez pierwsze dwa lata działalności spółki na rynku. Każda spółka musi posiadać swój statut, a także notarialnie potwierdzony akt założycielski, gdzie szczegółowo rozpisane zostają udziały w spółce.