Założenie spółki w Hiszpanii – od czego zacząć?

Jeżeli obcokrajowiec decyduje się na założenie firmy w Hiszpanii musi potwierdzić swoje obywatelstwo, a także spełnić wszelkie wymogi. Chcąc prowadzić przedsiębiorstwo na terenie Hiszpanii, warto wiedzieć, jakie są czas i koszty założenia firmy w Hiszpanii. 

Przenosząc firmę do Hiszpanii, w czasie pierwszej rejestracji trzeba podać wymagane dane oraz okoliczności, a także dokumenty, które potwierdzają wpis w rejestrze w kraju, z którego pochodzi przedsiębiorca. Wedle Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, obywatele UE, mają prawo do swobody działalności gospodarczej w obrębie państw członkowskich. 

Założenie spółki w Hiszpanii – jakie są koszty?

Analizę tego jakie są czas i koszty założenia firmy w Hiszpanii warto rozpocząć od kosztów, jakie trzeba ponieść. Koszty, z jakimi wiąże się założenie działalności gospodarczej w Hiszpanii nie są bardzo wysokie, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę punkt widzenia Hiszpana. Jednak z punku widzenia Polaka może to być nieco inaczej. Jednak poziom życia w krajach Unii Europejskiej z każdym rokiem się wyrównuje.

Założenie spółki w Hiszpanii wiąże się z następującymi kosztami:

  • spółka akcyjna – Sociedad Anonima to około 1400 EUR – tyle będzie musiał wydać przedsiębiorca, aby zarejestrować się w urzędach będących odpowiednikami polskich: urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także by poskładać wszystkie wymagane wnioski; 
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Sociedad de Responsabilidad Limitada – to z kolei wydatek około 1140 EUR (również wliczone zostały wszelkie wymagane wnioski oraz rejestracja w odpowiednich urzędach).

Należy jednak zaznaczyć, że nie są to wszystkie koszty, z jakimi trzeba się liczyć przy zakładaniu firmy w Hiszpanii. Zakładając Sociedad Anonima (odpowiednik polskiej spółki akcyjnej), trzeba także  dysponować kapitałem wynoszącym 60 102 EUR. To oczywiście dosyć duża kwota, lecz w chwili zakładania spółki, należy wpłacić jedynie 25% tej kwoty. Z kolei całość kapitału początkowego należy wpłacić w przypadku Sociedad de Responsabilidad Limitada (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością). Jednak minimalny kapitał w przypadku tej spółki wynosi jedynie 3006 euro.

Dobra informacja dla osób, które decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Hiszpanii jest taka, że nie muszą one dysponować kapitałem początkowym. Jednak przedsiębiorca w takiej sytuacji odpowiada całym swym majątkiem.

Ile trwa założenie spółki w Hiszpanii?

Założenie firmy w Hiszpanii w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, może trwać bardzo krótko. Wszystko opiera się o rejestrację w odpowiednikach polskich: Urzędu Skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zobacz więcej – set up a company in Spain.

Natomiast w przypadku spółek, czas zakładania firmy w Hiszpanii będzie już znacząco dłuższy. Cały proces rejestracji spółki w Hiszpanii może trwać od 6 do około 8 tygodni. Jednak z pomocą mogą w takim przypadku przyjść wyspecjalizowanie firmy, które oferują wsparcie na każdym etapie zakładania działalności gospodarczej w Hiszpanii.