Ciężkie zamiatarki do zadań specjalnych

Zamiatarki uliczne każdego dnia przez wiele godzin poruszają się w przestrzeni miejskiej oczyszczając drogi, pobocza, chodniki, skarpy czy nawet przystanki autobusowe. I chociaż ich praca zaplanowana jest na godziny nocne lub wczesnoporanne- wcale nie jest tak trudno zobaczyć je podczas pracy. W przestrzeni miejskiej najczęściej wykorzystywana jest zamiatarka kompaktowa- mała, zwrotna, taka której nie zalicza się do sprzętu ciężkiego. Może to być na przykład kultowa zamiatarka Beam, ale ale i inne modele, które przede wszystkim rzucają się w oczy poprzez charakterystyczne szczotki obrotowe, które umieszczone są na froncie maszyny. Takie zamiatarki doskonale sprawdzają się na ograniczonej przestrzeni, jeśli jednak potrzebny jest sprzęt, który szybko poradzi sobie z dużymi powierzchniami- do tych celów wykorzystywane są inne maszyny.

Efektywne sprzątanie rozległych przestrzeni

Alternatywą dla kompaktowych, miejskich zamiatarek są modele ciężkie, wyglądające jak samochody ciężarowe. Są one wykorzystywane do sprzątania główniejszych dróg i większych powierzchni. Ich cechy charakterystyczne to przede wszystkim:

 

  • Możliwość wydajnego sprzątania dużych powierzchni dzięki dużym zbiornikom, jakie mogą się zmieścić wewnątrz takich pojazdów. Mowa tutaj zarówno o kontenerze na odpady jak i o zbiornikach na wodę- już zużytą oraz czystą.
  • Pomimo dużej wielkości pojazdów nadal są one konstruowane tak, aby poruszanie się nimi było komfortowe.
  • Modele tego rodzaju mają bardzo dobre osiągi, wytrzymała konstrukcję i stosunkowo mały wpływ na środowisko. Bardzo często tego typu sprzęt jest wykorzystywany do sprzątania przy placach budowy oraz przy terenach inwestycyjnych.
  • W zależności od modelu takie zamiatarki mogą mieć wleczony osprzęt sprzątający bądź też mogą mieć specjalne szczotki zamiatające umieszczone z boku maszyny. Takie rozwiązanie bardzo dobrze przekłada się na efektywność oczyszczania ulic. Maszyny tego typu znajdziemy u Terberg Matec.

https://www.terbergmatec.pl/

Tak naprawdę, oferowane zamiatarki- czy to te kompaktowe czy też określane jako ciężki sprzęt- są stale udoskonalane. Zarówno pod kątem wygodnego operowania nimi w terenie, efektywności sprzątania jak i ich wpływu na środowisko naturalne. Niejednokrotnie bowiem taki sprzęt pracuje w terenie przez kilka godzin dziennie. Dlatego tak ważne jest, aby emisja zanieczyszczeń była pod kontrolą i była możliwie jak najniższa. Za pewne też z tego względu w przypadku kompaktowych, niewielkich modeli zamiatarek opatentowano już silnik z napędem elektrycznym. Te modele są zdecydowanie najbardziej przyjazne dla środowiska, doskonałym przykładem jest zamiatarka Beam.