Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością- jakie korzyści niesie jej rejestracja?

Chcąc stać się przedsiębiorcą na terenie Hiszpanii można dokonać rejestracji firmy- trzeba tylko zdecydować się na odpowiednią jej osobowość prawną. Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej, co jest też określane jako samozatrudnienie. Taka opcja jest zdecydowanie najpopularniejsza w Polsce, co może wydawać się nam znajome. 

 

Jednakże, w Hiszpanii alternatywnym rozwiązaniem jest rejestracja spółki- może to być spółka osobowa lub handlowa. Wśród spółek osobowych, w przypadku których odpowiedzialność uczestników podmiotu jest pełna i personalna, znajduje się spółka jawna lub komandytowa. Wśród możliwych do rejestracji spółek kapitałowych, które określane są także jako handlowe, znajdziemy spółkę akcyjną oraz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta ostatnia jest jedną z najczęściej rejestrowanych spółek w Hiszpanii. Z tego też względu sporemu uproszczeniu uległy zasady zakładania spółki w Hiszpanii tego typu- w wersji „nowe przedsiębiorstwo” zmniejszono ilość formalności i przyspieszono niektóre operacje urzędowe.

Dlaczego założenie spółki może być korzystne?

Zanim podejmiemy decyzję o tym, czy lepsze w naszym przypadku będzie samozatrudnienie czy spółka- warto przeanalizować wszystkie aspekty związane z tymi możliwościami. Uczestnictwo w spółce pozwala:

 

  • Zaprosić do współpracy inne osoby po to, aby razem prowadzić biznes. Jeśli jednak chcielibyśmy prowadzić taką firmę w formie spółki samodzielnie- również mamy taką możliwość. W takim przypadku musimy jednak samodzielnie wziąć na siebie konieczność zgromadzenia kwoty wymaganego kapitału początkowego. Obecnie jest to kwota około 3000 euro.
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością daje sporą elastyczność przedsiębiorcom. Będzie odpowiednia dla mniejszych, średnich jak i większych firm.
  • Podatek od spółek plasuje się obecnie na poziomie 25%. Jednakże, przez pierwsze dwa lata prowadzenia spółki można korzystać z preferencyjnej stawki 15%.
  • W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością- jak sama wskazuje jej nazwa- odpowiedzialność za losy podmiotu jest konkretnie określona i wynosi ona dokładnie tyle, ile dany jej uczestnik w nią wniósł. Uczestnicy spółki nie odpowiadają za losy podmiotu swoim majątkiem prywatnym.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści z prowadzenia spółki w Hiszpanii, niejednokrotnie znacznie lepiej zarejestrować spółkę niż decydować się na samozatrudnienie. Jeśli jednak nie jesteśmy do końca przekonani, jaka osobowość prawna naszej firmy byłaby najlepsza pod kątem specyfiki naszego biznesu- warto skorzystać już na tym etapie z doradztwa biznesowego.

 

Na stronie biura księgowego accountingservicesinspain.com uzyskamy szereg przydatnych informacji na temat spółek w Hiszpanii, a także ważnych kwestii podatkowych. Ze wsparcia tego przedsiębiorstwa możemy tez skorzystać później, w momencie, kiedy firma będzie już działać na rynku. Możemy zlecić prowadzenie pełnej księgowości firmy, a tym samym nie będziemy musieli zajmować się rozliczeniami czy kontaktami z tamtejszym urzędem skarbowym.