Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

doradcach podatkowych jest dziś dość głośno. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że dzisiaj na rynku tego typu podmiotów jest coraz więcej i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie miałoby się to zmienić. Trzeba mieć na uwadze, że do doradców podatkowych przede wszystkim zgłaszają się przedsiębiorcy, którym zależy na tym, aby uporządkować sprawy podatkowe i firmowe swojej firmy. Na czym więc polega zawód doradcy podatkowego? Przyjrzyjmy mu się na podstawie firmy BTTP z Warszawy. Pełna oferta tego biura doradców podatkowych znajduje się na stronie https://bttp.pl.

Warunki wykonywania zawodu

Zacznijmy od tego, że zawód doradcy podatkowego został w Polsce wprowadzony w roku 1997. Jego podstawą jest ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 1996 r., nr 102, poz. 475). Jest to o tyle ważne, że zawód taki zaliczany jest dzięki temu do tak zwanych zawodów zaufania publicznego.

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Przejdźmy teraz do samego zawodu i zakresu wykonywanych przez doradców podatkowych czynności. Przede wszystkim trzeba tutaj wspomnieć o wszelkich opiniach, rekomendacjach czy też poradach, które udzielane są podatnikom, inkasentom i płatnikom. Na tym oczywiście zakres obowiązków doradców podatkowych się nie kończy. Nie można tutaj zapomnieć o prowadzeniu ksiąg podatkowych oraz innych ewidencji. Tym zainteresowani są oczywiście przedsiębiorcy, którzy nie radzą sobie osobiście z prowadzeniem księgowości lub zwyczajnie nie chcą tego robić w obawie o popełniony błąd.

Jednak z pomocy doradcy podatkowego skorzystać mogą także i osoby prywatne. Tutaj wspomnieć należy o sporządzaniu deklaracji podatkowych, jak i udzielaniu w tym zakresie jakichś porad i objaśnień.

Jak w związku z tym widzimy, zawód doradcy podatkowego jest mocno zbliżony do księgowego. Wiele czynności obu zawodów wzajemnie się uzupełnia. Nie ulega natomiast wątpliwości, że obecnie zawód ten jest bardzo potrzebny i na pewno w najbliższych latach zainteresowanie pomocą doradcy podatkowego nie osłabnie.